Savitarna
Vyras testuoja oro cirkuliacijos sistemą
Vyras testuoja oro cirkuliacijos sistemą

Ką svarbu žinoti apie rekuperacinės vėdinimo sistemos namuose įrengimą ir priežiūrą?

Šiuolaikiniai namai yra aprūpinami moderniomis inžinerinėmis sistemomis, kurios padeda užtikrinti efektyvų pastato eksploatavimą ir komfortiškas sąlygas būnantiems patalpose. Viena iš tokių yra rekuperacinė mechaninio vėdinimo sistema, be kurios šiuolaikiniai namai yra sunkiai įsivaizduojami. Atsinaujinančiai energijai prioritetą teikiančios integruotos energetikos paslaugų bendrovės „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė sako, kad rekuperacinė vėdinimo sistema leidžia užtikrinti tinkamą patalų mikroklimatą mažesnėmis energijos sąnaudomis. Tuo tarpu bendrovės „Mepco“ Energinio efektyvumo skyriaus vadovas Gediminas Šilanskas atkreipia dėmesį į tinkamą rekuperatoriaus įrengimą ir priežiūrą.

Rekuperatorius – šiuolaikiniams namams būtinas įrenginys

Anot A. Vaitulevičės, šiandien taikant itin aukštus energinio naudingumo reikalavimus naujai statomiems namams, rekuperacinė sistema tampa būtina siekiant namuose energiją vartoti efektyviai ir užtikrinti palankų mikroklimatą.

„Itin sandarūs A+ ir A++ energinio naudingumo klasės namai šiandien statomi taip, kad būtų kuo labiau sumažinami šilumos nuostoliai. Tačiau tai kelia tinkamo patalpų vėdinimo problemą. Vėdinant patalpas paprasčiausiai pravėrus langus yra švaistoma šilumos energija, todėl pastatuose dažniausiai įrengiamos mechaninio vėdinimo sistemos. Rekuperacinė vėdinimo sistema yra tokia, kuri leidžia susigrąžinti reikšmingą dalį iš patalpų šalinamo oro šilumos ir taip sumažinti namo šildymui, o vasarą – vėsinimui, tenkančias elektros energijos sąnaudas“, – sako A. Vaitulevičė.

A. Vaitulevičės teigimu, rekuperacinė vėdinimo sistema, lyginant su šilumokaičio neturinčia, patalpų šildymo sąnaudas (sukuriamas elektros ar dujų suvartojimo) leidžia sumažinti net 65-95 proc. Dėl to norintiems gyventi ekonomiškiau ir tvariau tokio sprendimo įsirengimas yra labai svarbus.

Klaidos įsirengiant gali lemti didesnes elektros sąnaudas

Anot G. Šilansko, nepakanka išsirinkti gerą rekuperacinę sistemą – reikia ją tinkamai įrengti ir prižiūrėti. Tam, kad tokia sistema galėtų tinkamai atlikti savo darbą ir užtikrinti kokybišką patalpų vėdinimą, visų pirma, svarbu patalpose subalansuoti oro srautų paskirstymą. Šiai užduočiai yra pasitelkiama speciali įranga.

„Rekuperacinės sistemos projektavimo metu praleidus oro srautų subalansavimo žingsnį iš lauko į patalpas per vėdinimo sistemą pateikiamas oras natūraliai judės ten, kur tam nebus kliūčių. Dėl to ne visos patalpos gali būti vėdinamos vienodai gerai, o dalis difuzorių gali veikti triukšmingai. Be to, jausdami nepakankamą oro cirkuliaciją ir nesuprasdami to priežasties gyventojai gali būti linkę didinti įrenginio galią, o tai lems didesnes, nei galėtų būti, energijos sąnaudas“, – sako G. Šilanskas.

Anot specialisto, nors paties vėdinimo įrenginio ir ortakių įrengimas nėra labai sudėtingas darbas ir daugelis gyventojų tikriausiai galėtų per keletą savaitgalių jį atlikti patys, visgi geriau šį darbą patikėti profesionalams. Tai leidžia išvengti klaidų – ypač parenkant tinkamiausią įrangą bei ortakių išdėstymą.

Svarbu laiku keisti filtrus ir atlikti sistemos valymą

Ekspertas pažymi, jog svarbu ne tik tinkamas rekuperacinės sistemos įrengimas, bet ir jos priežiūra. Šiuo požiūriu labai reikšmingas savalaikis oro filtrų keitimas.

„Oro filtrus gali užkimšti dulkės, kietosios dalelės, augalų žiedadulkės, vabzdžiai. Oro filtrų keitimo dažnumas labai priklauso nuo namo lokacijos ir taršos šaltinių artumo. Bet kuriuo atveju filtrus reikėtų keisti ne rečiau nei kas 2–6 mėnesius. Tai gyventojai gali padaryti patys. Kartą per metus, po šildymo sezono pabaigos, taip pat reikėtų atlikti šilumokaičio bei kondensato sistemos plovimą, įrenginio vidaus paviršių valymą“, – pažymi G. Šilanskas.

2020 m. gruodžio mėn. „Ignitis grupė“ ir jos dukterinė bendrovė „Ignitis“ su Energetikos ministerija pasirašė energijos vartotojų švietimo ir konsultavimo susitarimą. Juo „Ignitis“ įsipareigoja šviesti ir konsultuoti vartotojus energijos vartojimo efektyvumo didinimo klausimais taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinti energijos vartojimo efektyvumą, kovoti su klimato kaita.