Nepaisant to, kad nepriklausomą elektros tiekėją pasirinkti reikės visiems elektros energiją vartojantiems Lietuvos gyventojams, ligi šiol apie 1,05 mln. vartotojų to dar nėra atlikę, rodo naujausi Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) duomenys. „Ignitis“ ekspertai ragina suskubti, nes tikėtina, jog nepasirinkusieji ir nesudarę naujų sutarčių su nepriklausomu tiekėju, už elektros energiją turės mokėti daugiau.
„Susiduriame su vis dar Lietuvoje vyraujančiu mitu, kad nieko daryti nereikia, esą elektros tiekimo sutartys bus perkeliamos automatiškai – taip mano tiek regiono, tiek ir didmiesčių gyventojai.“, – sako Andrius Kavaliauskas, „Ignitis“ privačių klientų tarnybos vadovas. Anot jo, šį mitą būtina paneigti, nes vieną iš rinkoje veikiančių nepriklausomą tiekėją reikės pasirinkti ir sutartį su nepriklausomu tiekėju anksčiau ar vėliau reikės sudaryti absoliučiai visiems vartotojams be jokių išimčių.
Data, iki kurios reikia pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją, priklauso nuo suvartojamo elektros kiekio. Nuo 1000 iki 5000 kWh per metus suvartojantiems gyventojams pasirinkti tiekėją būtina iki birželio 18 dienos, tam kad nepriklausomas tiekimas prasidėtų liepos 1 d., o suvartojantiems iki 1000 kWh – šį sprendimą reikia padaryti iki 2025 m. gruodžio 30 dienos.
Nespėjus pasirinkti nepriklausomo tiekėjo nurodytais terminais, elektros tiekimas nenutrūks, nes laikinai bus užtikrinamas garantinis tiekimas, kurį vykdo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO). Tačiau įprastai garantinio tiekimo kaina yra didesnė nei pasirinkus nepriklausomą tiekimą, nes remiantis Elektros energetikos įstatymu garantinio tiekimo elektros kaina padidėja dėl prie vidutinės elektros kainos „Nord Pool“ biržoje pridedamo koeficiento, kurio numatyta reikšmė yra 1,25(nuo 2022-12-01 taikoma 1,15 reikšmė), o 25 proc pakeisti „(15 proc. nuo 2022-12-01) t. y. vidutinė elektros energijos biržos kaina padidinama 25 procentais. Ši taisyklė nebus taikoma tik pažeidžiamiems vartotojams, nes nuo 2023 m. garantinio tiekimo kainą pažeidžiamiems vartotojams nustatys ir skelbs VERT. Visais atvejais su ESO reiks atsiskaityti už tinklo paslaugas – elektros energijos persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas.
„Gyventojams būtina žinoti, kad visuomeninio tiekimo sutartys antrojo rinkos liberalizavimo etapo metu bus nutraukiamos nuo 2022 m. liepos 1 dienos, o trečiojo etapo metu – nuo 2026 m. sausio 1 dienos. Nedelskite, nes artėjant terminui gali susidaryti eilės, todėl tiems gyventojams, kurie nespės sudaryti nepriklausomo tiekimo sutarties ir elektros energija jiems bus užtikrinama garantinio tiekėjo, elektros kaina beveik visais atvejais tokiems vartotojams neišvengiamai didės lyginant su nepriklausomu tiekimu“, – perspėja A. Kavaliauskas. Pasak jo, pats paprasčiausias būdas greitai ir patogiai sudaryti nepriklausomo tiekimo sutartį – internetu.
„Ignitis“ nepriklausomas tiekėjas siūlo rinktis iš trijų galimų planų – mažai elektros suvartojantiems žmonėms skirto „Minimalus“, daugiau elektros buityje suvartojantiems pritaikyto „Optimalus“ ir „Išmanus“, kurio kaina keičiasi kas mėnesį ir priklauso nuo vidutinės kainos elektros biržoje.
Sudaryti „Ignitis“ nepriklausomo tiekimo sutartį galima keliais būdais. Bene patogiausias – internetu savitarnoje e.ignitis.lt. Sutartį taip pat galima sudaryti ir daugiau nei 250 visoje Lietuvoje įsikūrusių Lietuvos pašto ir „PayPost“ skyrių, o taip pat paskambinus klientų aptarnavimo telefonu +370 611 21802, arba užsukus į vieną iš „Ignitis“ klientų aptarnavimo centrų.
Tiems, kam dėl įvairių priežasčių yra sudėtinga patiems sudaryti nepriklausomo tiekimo sutartį, tai gali padaryti kliento patikėtinis, kuriam tereiks asmens, kurio vardu bus sudaroma sutartis, rašytinio įgaliojimo.
https://www.vert.lt/Puslapiai/bendra/Elektros-energijos-tiekimas.aspx