Saulės energijos vartotojų praėjusiais metais Lietuvoje padaugėjo daugiau nei dvejais su puse karto ir metų gale jų skaičius pasiekė 10 152. Tuo tarpu bendra prie tinklo prijungtų gaminančių vartotojų galia 2020-asiais išaugo net tris kartus – iki beveik 86 MW. „Ignitis“ ekspertai prognozuoja, kad saulės energijos bumas šalyje tęsis ir šįmet, o jį didele dalimi lemia gyventojų noras sutaupyti ir taikomos paramos priemonės. Be to, papildomu stimulu taps ir įsigalioję griežtesni energetinio efektyvumo reikalavimai statybose.
Nuo noro sutaupyti iki ekologiškos mąstysenos
Iš viso 2020 m. paprastas saulės elektrines ant pastatų stogų įsirengusių gaminančių vartotojų galia paaugo nuo 27,5 MW iki 80 MW, lyginant su 2019 m. Per tą patį laikotarpį prie tinklo prijungtų nutolusių gaminančių vartotojų galia ūgtelėjo nuo 0,04 MW iki 5,76 MW.
„Priežasčių, lėmusių praėjusiais metais fiksuotą ženklų gaminančių vartotojų skaičiaus augimą, yra keletas. Vienos jų – pragmatinės, kitos – emocinės. Tarp pirmųjų pirmiausiai yra gyventojų noras sutaupyti, skaičiuojama, kad Tai ypač aktualu šiuo laikotarpiu, kai namuose praleidžiame didžiąją laiko dalį. Be to, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) praėjusiais metais skelbė net keletą kvietimų paramai gauti. Pirmą sykį tokia galimybe galėjo pasinaudoti ir nutolusias saulės elektrines iš saulės parkų įsigyjantys gyventojai.
Tačiau ne mažiau svarbios ir emocinės priežastys – vis stiprėjantis gyventojų noras asmeniškai prisidėti prie tvaresnės aplinkos, žaliosios energetikos plėtojimo ir kartu mažesnės taršos. Priimti sprendimą gamintis energiją iš saulės skatina ir vis paprastesni saulės elektrinių įsigijimo ir įsirengimo procesai“, – teigia „Ignitis“ Privačių klientų tarnybos vadovas Andrius Kavaliauskas.
Gaminančių vartotojų gretas augins ir nauji reikalavimai pastatams
„Ignitis“ siūlomas ant stogų montuojamas saulės elektrines 2019 m. įsigijo daugiau nei du šimtai klientų, o jau 2020 m. šis skaičius buvo daugiau nei trigubai didesnis ir perkopė 800 vartotojų ribą.
Tuo tarpu su „Ignitis saulės parkų“ platforma per praėjusius metais sutartis sudarė daugiau nei 1530 asmenų. Bendra šioje platformoje siūlomų projektų galia pasiekė beveik 8,7 MW, o suplanuotų projektų galia yra dar didesnė – 10,1 MW.
A. Kavaliauskas pažymėjo, kad be jau išvardytų priežasčių, tolimesnį saulės elektrinių populiarėjimą šiais metais lems ir dar vienas naujas veiksnys – nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigalioję A++ energinio naudingumo klasės statybos reikalavimai.
„Nuo šių metų kiekvienas patvirtinamo naujo privataus arba daugiabučio namo projektas turės atitikti šią klasę. Vienas iš A++ klasei keliamų reikalavimų – kad 50 proc. namo šildymui, vėdinimui, vėsinimui ir apšvietimui suvartojamos elektros energijos būtų pagaminama iš atsinaujinančiųjų išteklių energijos. Tai, neabejotina, taps dar vienu impulsu saulės energetikos plėtrai“, – sako A. Kavaliauskas.
Laukia nemažai naujovių
„Ignitis“ atstovas taip pat primena, kad 2021-ieji gaminantiems vartotojams atneš ir keletą svarbių ir naudingų naujovių. Pirmoji jų – nuo šių metų balandžio 1 d. atsirasianti galimybė pasirinkti iš kelių laiko zonų tarifų. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką gaminantys vartotojai gali pasirinkti tik vienos laiko zonos tarifą.
Be to, jau nuo vasario 1 d. savo elektros įrenginius prie skirstomųjų tinklų norintys prijungti gaminantys vartotojai turės mokėti ne 100 proc., kaip būdavo iki šiol, o tik 50 proc. faktinės darbų kainos.
Galiausiai, svarbu nepamiršti, kad jeigu per vadinamąjį kaupimo laikotarpį (nuo kalendorinių metų balandžio 1 dienos iki kitų metų kovo 31 dienos) gaminantis vartotojas į elektros tinklus patiekia daugiau elektros energijos, negu suvartoja, elektros tiekėjas gaminančiam vartotojui šį skirtumą kompensuos.