Savitarna
Tvarios gyvenvietės iliustracija
Tvarios gyvenvietės iliustracija

Žalioji energija jūsų namams – sveikatos receptas ir jums, ir ateities kartoms

Jau tampa įprasta domėtis tuo ką valgome ir ieškoti sveikesnių bei švariau užaugintų maisto produktų. O, ar kada susimąstėte kaip pagaminta elektra, kurią kasdien naudojate savo namuose? Ji, taip pat kaip maisto produktai, gali būti švaresnė!

Namuose naudoti žaliąją energiją yra taip pat svarbu, kaip rūpintis tuo, ką valgote. Jūsų pasirinkimas svarbus ne tik jūsų šeimai ir artimiesiems, bet ir ateities kartoms. Švariau gaminant elektrą tausojama aplinka, mažinama klimato kaita ir ją lydintys neigiami padariniai.

Saulė, vėjas, vanduo ir kiti atsinaujinantys energijos šaltiniai

Vėjas, saulė ir vanduo yra bene pirmieji žmonijos „įdarbinti“ energijos šaltiniai, kurie išlieka svarbūs ir šiandien. Tik šiais laikais atsirado kur kas efektyvesnių ir paprasčiau naudojamų sprendimų nei vėjo ir vandens malūnai ar palankų vėją gaudančios burės. Ruošti maistą, apšviesti bei šildyti namus, net keliauti jau galima naudojant elektros energiją, kuri pagaminta iš vėjo, saulės ir vandens.

Atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimas atveria galimybes elektros energiją gaminti darant mažesnį poveikį aplinkai.  Ne mažiau svarbu, kad atsinaujinančių energijos išteklių atsargos yra neišsenkančios, skirtingai nei iškastinio kuro, iš kurio gaminama įprasta elektros energija.

Žalioji elektros energija gaminama iš atsinaujinančių energijos išteklių: vėjo, saulės, vandens, biomasės ir biodujų (įskaitant sąvartynų ir nuotekų perdirbimo įrenginių dujas).

Švaresnė elektra – mažesnė klimato kaita

Kuo daugiau žmonių naudos žaliąją energiją, tuo švaresnėje aplinkoje gyvensime ne tik mes, bet ir ateities kartos. Elektrą gaminant iš iškastinio kuro (anglies, naftos, skalūnų ar gamtinių dujų), taip pat „pagaminamos“ šiltnamio efektą sukeliančios dujos (ŠESD). Dėl augančių jų emisijų keičiasi klimatas bei didėja užsitęsusių sausrų, liūčių ir kitų ekstremalių oro reiškinių pavojus.

Renkantis žaliąją energiją yra mažinama įprastos elektros gamyba iš iškastinio kuro. Tai reiškia, kad gyventojams pasirinkus žaliąją energiją ir suvartojus 1 tūkst. kWh tokiu kiekiu bus mažesnė įprastos energijos gamyba, taigi – į atmosferą neišmesta 385 kg CO₂.

Suvartojant 1 tūkst. kWh įprastos elektros energijos, į aplinką patenka apie 385 kg anglies dvideginio (CO₂) – dujų, kurios sudaro didesnę ŠESD emisijų dalį.

Pokytis, kurį padaryti paprasta

Šiandien vėjo, saulės ir vandens energiją galite „įdarbinti“ savo namuose be jokių papildomų pastangų. Jums tereikia pasitrinkti žaliąją elektros energiją.

Jūsų namus žalioji elektra pasieks ta pačia infrastruktūra, kaip ir įprasta elektra. Tačiau, tai, kad nėra „žaliųjų laidų“, nėra pagrindas dvejoti naudojamos elektros energijos kilme Tai, kad energija buvo pagaminta iš atsinaujinančių išteklių patvirtina kilmės garantijos, kurias gauna kiekvienas klientas, vartojantis žaliąją energiją. Šį dokumentą galima pavadinti pažymėjimu, įrodančiu, kad vartotojus pasiekianti elektra tikrai pagaminta iš atsinaujinančių energijos išteklių.

Dar šiandien galite priimti svarbų sprendimą savo namuose naudoti žaliąją energiją. Tai paprastas būdas gyventi tvariau ir kurti švaresnę aplinką ne tik sau, bet ir ateities kartoms.