Savitarna
Laivas independence
Laivas independence

„Ignitis“: Lietuvoje gamtinių dujų trūkumo nėra ir, tikėtina, nebus

Balandžio mėnuo į Europos didmenines gamtinių dujų rinkas atnešė daugiau ramybės ir stabilumo, lyginant su ypač dideliu kainų volatilumu kovo mėnesį. Ateities sandorių rinkoje ICE Nyderlandų gamtinių dujų indeksas TTF, geriausiai atspindintis gamtinių dujų kainos lygį Europoje, gegužės mėnesiui sumažėjo 26 proc.  Lietuvos prekybos aikštelėje gamtinių dujų kainų indekso BGSI, fiksuojančio gamtinių dujų kainų pokyčius dieninių sandorių rinkoje, reikšmė balandžio mėnesiui augo beveik 14 proc. Nepaisant kainos augimo, galime būti ramūs tuo, kad Lietuvos verslas dujų nepritrūks.

Užsitikrinome energetinę nepriklausomybę

Kaip teigia „Ignitis“ valdybos narys, verslo klientų ir plėtros vadovas Haroldas Nausėda, Lietuva yra užsitikrinusi stiprią energetinę nepriklausomybę nuo rusiškų dujų, nes savo portfelyje turi tokius stiprius diversifikuotus instrumentus, kaip Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, priėjimą prie kitų Baltijos šalių ir Lenkijos bei Vokietijos dujų rinkų per įrengtą  Lietuvos-Lenkijos dujų jungtį GIPL, bei galimybę naudotis Inčiukalnio požemine dujų saugykla Latvijoje. Mūsų šalis tapo pirmąja Europoje, kuri visiškai sustabdė rusiškų dujų tiekimą į Lietuvos dujų sistemą dar balandžio mėnesio pradžioje, nes užsitikrino nepertraukiamą dujų tiekimą iš kitų pasaulio valstybių. Lietuvoje dujų trūkumo nėra, nes Klaipėdos SGD terminalo techniniai pajėgumai leidžia visiškai patenkinti ne tik Lietuvos, bet ir nemenka dalimi kitų Baltijos šalių metinį dujų poreikį. Piko laikotarpiui, t.y., žiemai, turime galimybę naudotis Latvijoje esančia dujų saugykla. Be to, ir toliau sparčiai didiname SGD panaudojimą: įsigijome du naujus komercinius SGD krovinius, kurie atvyks liepą ir rugpjūtį. Abu laivai atplauks iš Jungtinių Amerikos Valstijų terminalų. Perkami gamtinių dujų kiekiai užtikrins mūsų klientams dujų tiekimą jau ir žiemos laikotarpiu.

Palankus metas verslui sudaryti gamtinių dujų tiekimo sutartis

„Atsižvelgiant į esamą situaciją gamtinių dujų rinkoje dėl neapibrėžtumo, kurį lemia ir geopolitinė situacija Europoje, dujų kaina kas mėnesį svyruoja labiau nei įprastai. Kylant gamtinių dujų kainoms didmeninėje rinkoje, atitinkamai didėja sąnaudų vertė, susijusi su tiekėjo veikla. Kaip žinia, metų pabaigoje didmeninės dujų kainos būna aukštesnės dėl prasidėjusio šildymo sezono, kuris įprastai ženkliai išaugina dujų poreikį rinkoje. Todėl metų pabaigoje, tikėtina, augs sąnaudos, tai atitinkamai padidins tiekimo paslaugos kainą. Dėl šios priežasties verslo klientams rekomenduojame sudaryti naują sutartį kitiems metams nelaukiant šių metų pabaigos ir taip, tikėtina, užsitikrinti palankesnę tiekimo paslaugos kainą“, – komentavo H. Nausėda.