Sumanių energetikos sprendimų bendrovė „Ignitis“ rekomenduoja šalies įmonėms atlikti suvartojamų gamtinių dujų kiekio analizę. Siekdama padėti šalies verslui sutaupyti, „Ignitis“ atliko visos Lietuvos įmonių 2021 m. gamtinių dujų suvartojimo analizę ir skatina jas susipažinti su pateiktais duomenimis. Pirmą kartą Lietuvoje verslui suteikta unikali galimybė – palyginti savo dujų suvartojimo kiekį su tokio paties dydžio ar tuos pačius vartojimo dėsningumus turinčioms įmonėmis.
„Moksliniai tyrimai rodo, kad viena iš efektyviausių priemonių mažinti energijos suvartojimą, yra palyginamoji analizė, o šiandien tai yra aktualu ir verslo efektyvumo, ir tvarumo aspektais“, – teigia Asta Vaitulevičė, „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė. Anot jos, gamtinių dujų vartojimo efektyvumo analizė pagal suvartojamų dujų kiekį ir specifiką, kurią identifikavo „Ignitis“ ekspertai, vertindami beveik dešimties metų suvartojimo tendencijas, dar yra naujovė Lietuvoje, tad ilgainiui ji turėtų padėti sutaupyti daugeliui šalies įmonių.
Įvertinimui svarbi mediana
Naująją analizę „Ignitis“ jau pristatė savo verslo klientams ir atkreipė dėmesį, kad įmonių grupavimas ir įžvalgos pateiktos remiantis 2021 m. duomenimis.
A. Vaitulevičės teigimu, 2022 metų gamtinių dujų suvartojimo analizė, tikėtina, atspindės kiek kitokius suvartojimo rezultatus. Dėl to įmonės, besiremiančios kelerių metų suvartojimo statistika, galės dar tiksliau įvertinti, kiek efektyviai naudojamos gamtinės dujos palyginti su kitomis šalies bendrovėmis.
„Tikroji nauda verslininkui šioje analizėje yra galimybė pamatyti medianą, kuri lygiai per pusę dalina to paties suvartojimo tendencijų tipo įmones. Taip galima suprasti, ar gamtinių dujų sunaudojama daugiau, palyginti su kitais, ar mažiau. Jei įmonės energijos suvartojimas yra didesnis nei grupės, kuriai ji priklauso, mediana, tuomet rekomenduojama atlikti energijos vartojimo auditą“, – sako A. Vaitulevičė.
Audito metu nustatomos ir įvertinamos energijos išteklių sąnaudos, kurios patiriamos įmonių naudojamuose įrengimuose arba vykdomuose technologiniuose procesuose. Vėliau parenkamos ir ekonomiškai pagrindžiamos energijos taupymo priemonės ir pateikiama ataskaita su rekomendacijomis.
Penkios vartotojų grupės
Pagal 2021 metų dujų suvartojimo specifiką „Ignitis“ analitikai nustatė dėsningumus ir suskirstė vartotojus į 5 grupes. Vasarinio vartojimo grupė daugiau kaip 75 proc. dujų sunaudoja šiltuoju metu laiku. Žieminio vartojimo – daugiau kaip 87 proc. metinio dujų kiekių sunaudoja tamsiuoju sezonu, lapkričio – kovo mėnesiais.
Pasak A. Vaitulevičės, trečioji grupė – parabolinio vartojimo todėl, kad jos vartojimas kartojasi kaip parabolė: daugiau nei 40 proc. sunaudoja sausį-kovą, 20 proc. spalį – gruodį, o balandį rugsėjį – 6 proc. dujų. Tolygaus vartojimo grupei priskiriamos tos įmonės, kurių dujų vartojimas tolygus visus metus. Netendencingo vartojimo grupei – tos verslo įmonės, kurios daugiau dujų sunaudoja netendencingai arba pagal poreikį.
„Ignitis“ atlikta analizė rodo, kad daugiausiai Lietuvoje dujų per 2021 metus sunaudojo apdirbamosios gamybos, didmeninės ir mažmeninės prekybos bei variklinių transporto priemonių remonto sektoriai. Apdirbamoji gamyba sunaudojo apie 1280 GWh dujų, ir tai buvo bemaž penkis kartus daugiau nei antroje vietoje likę sektoriai. Mažiausiai dujų per metus sunaudoja finansinė ir draudimo (3 GWh), informacijos ir ryšių (3GWh) veiklos, kasybos (14 GWh) ir meninės veiklos (22 GWh) sektoriai.