Savitarna
Šilumos siurblys
Šilumos siurblys

Močiutei šilumos siurblį įrengęs anūkas: Lietuvoje trūksta informacijos apie jų naudas

Iki lapkričio 3 dienos gyventojai kviečiami teikti paraiškas paramai dėl senų katilų keitimo – skatindama švarią energiją, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) suteikia solidžią kompensaciją, finansuoja nuo 50 proc. tinkamų finansuoti išlaidų. Švarios energijos siekis sudomino ir automobilių transporto inžinierių Igną Žagarą – nusprendęs pasirūpinti tvaresne ir patogesne močiutės buitimi, jis jai įrengė naują šilumos siurblį.

Pasak I. Žagaro, tokį sprendimą jo šeima priėmė dar 2020-ųjų vasarą. Didžiąją dalį gyvenimo kaime gyvenusi močiutė buvo įpratusi šildytis kieto kuro katilu – tokį turėjo nuosavame name, vėliau ir gyvendama bute. Tačiau atliekant buto kapitalinį remontą teko ieškoti alternatyvos, taip namuose atsirado šilumos siurblys oras-vanduo su integruotu vandens boileriu.

Šilumos siurblys – efektyvus, aplinką tausojantis šildymo būdas. Siurbliui nereikia daug energijos, jis palaiko pastovią šilumą, pastovią vandens temperatūrą, nereikalauja daug priežiūros, jį patogu naudoti. Močiutė nenusimano apie šilumos siurblius, todėl drauge su „Ignitis“ ėmiausi iniciatyvos palengvinti jai gyvenimą. Kol kas šiuo sprendimu ji labai patenkinta: nereikia niekuo rūpintis, siurblį paprasta valdyti – užtenka vos kelių paspaudimų“, – sako I. Žagaras.

Pašnekovo teigimu, močiutės poreikiai nėra dideli – svarbiausia, kad namuose būtų šilta, jauku, kad iš krano bėgtų karštas vanduo. Todėl toks sprendimas tapo geriausia išeitimi, o namuose šilumos netrūko net žvarbiausiais žiemos mėnesiais – siurblys patalpų orą įkaitindavo iki 22 laipsnių, kartais dėl šilumos net tekdavo praverti ir langus.

Pasak jo, toks būdas padeda ir sutaupyti – ne tik finansų, bet ir laiko, palyginti su kieto kuro katilais šilumos siurbliui praktiškai nereikia priežiūros. 

Močiutės namuose šildymo sistemą atnaujinęs I. Žagaras ir pats sako svarstantis ateityje namuose įsirengti šilumos siurblį, taip pat – savo reikmėms naudoti saulės modulius.

„Nors Lietuvoje būnu dažnai, dirbu Norvegijoje – ten viskas šildoma tik elektra, kone kiekviename name yra įrengtos šildomos grindys, praktiškai kiekvienas namas turi oras-vanduo ar oras-oras šilumos siurblių sistemas. Gyventojams Lietuvoje dar trūksta žinių ir informacijos apie šilumos siurblius, tačiau tikiu, kad metams bėgant jie tik populiarės“, – sako I. Žagaras.

Ir nors jis pats kompensacija dėl siurblio keitimo daugiabutyje pasinaudoti negalėjo, gyvenančius privačiuose namuose skatina suskubti – APVA teikiamą paramą seniems šildymo katilams pasikeisti ar saulės elektrinėms įsigyti vadina didele paskata.

 

Turite klausimų? Reikia patarimo?

Susisiekite